Titulní obrázek

Volkswagen Up!

Publikováno: 15.květen 2013

Automobilka Volkswagen nyní nabízí nový minivůz. Nepatří sice k těm nejlevnějším, ovšem litovat peněz určitě nebudete. Pro společnost je důležitá hlavně image vozu. Proto nemusí být příplatková verze moc výhodná. 

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

V nabídce je klimatizace za pět tisíc. Využít můžete zvýhodněný paket a pořídit ji, spolu s palubním počítačem také za pět tisíc. Za pozornost stojí tempomat a zadní parkovací senzory. U Volkswagenu jsou u prostřední výbavy (pro 55 kW za 216.400,-) k mání za 8.900,-. Volkswagen si 11 kW cení na 13.500 Kč. Červeně lakovaný plastový panel dělá s interiérem doslova zázraky: nezakrytá kovová konstrukce dveří najednou nevypadá tak hrozně, ba naopak. Nezakryté kovové díly v zavazadlovém prostoru však už tak vesele nevypadají. Ke klasickým nedotaženostem bratrského minitria koncernu Volkswagen stále patří absence ovládání spolujezdcova okénka na dveřích řidiče nebo jen výklopná zadní okna a to i u pětidveřové verze. Ve voze jsou pohodlná sedadla s dlouhými sedáky. Tříválec o papírově nevelkém výkonu 55 kW je ideální motorizací pro majitele, který chce Up! používat i mimo město.

Nenáročným uživatelům dobře poslouží i základní verze, v dlouhém táhlém kopci nebo při předjížděcím manévru má silnější mutace přeci jen o něco více nadhledu. Maximální rychlost  je 171 km/h. V reálné stotřicítce sice na otáčkoměru odečtete téměř čtyři tisíce, přičemž spotřeba nemá šanci klesnout pod sedm litrů, ve stovce se ale umí odvděčit moc pěknými 4,5 litry. Ve vyšších rychlostech je silnější Up!, vinou kratšího stálého převodu, poněkud těžkopádnější. Tak alespoň že zlepšení dynamiky vozu je opravdu znatelné.

Slyšitelné „závodní“ lupnutí při rychlejším puštění spojky je přítomno. Jízdní vlastnosti jsou sice v základu stejné jako u slabších verzí, velkým rozdílem je však obutí šestnáctipalcových kol. Up! díky nim získává sportovnější naturel a menší shovívavost k propadlým kanálům. Je také docela dobře možné, že šestnáctipalcová kola stojí za neschopností dosáhnout udávané maximální rychlosti. Pětistupňová převodovka má velice dobře vymezené dráhy a skvěle padnoucí hlavici řadicí páky. Vůz je vhodnější pro kratší cesty. Umí navíc i samo zastavit před překážkou. Interiér nabízí pestrobarevné zpestření, připomíná až květinová léta.