Titulní obrázek

Váha aut klesá

Publikováno: 7.září 2012

Již nějakou dobu lze zaznamenat, že se automobilky snaží své vozy vyrobit tak, aby byly co nejlehčí. Masově se tedy začíná používat lehčí materiál. Toto řešení pomáhá snížit produkci oxidu uhličitého. Úspora paliv tak stále stoupá.

Například nový VW Golf je v porovnání s předchozí generací o více než sto kilogramů lehčí než dosud vyráběná šestá generace v Evropě nejprodávanějšího vozu. Evropské automobilky si začaly uvědomovat, že tloustnutí vozů nikam nevede. Nyní se snaží je naopak odhlehčovat. Volkswagen se tak vrací s golfem na váhu vozů čtvrté generace.

Podle mluvčího Škody Auto Jozefa Baláže je například nová Škoda Rapid o dvě stě kilogramů lehčí než první verze podobně velké octavie z devadesátých let. Také Škoda Auto vysvětluje úspory hlavně vysokopevnostními plechy tvářenými za tepla.

Váha aut v minulosti rostla hlavně kvůli bezpečnosti a výsledkům crash testů. Zatímco dříve řešily automobilky bezpečnost třeba přidáním dalšího kusu plechu na zpevnění karoserie, teď vymýšlejí i úplně jiné materiály. Největších úspor jde dosáhnout použitím lehčích materiálů. Kombinací hliníku s ocelí, v některých částech se používají kompozity, na blatníky nebo páté dveře lze použít plasty.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Snižováním váhy se zabývají postupně prakticky všechny automobilky, některé si z takových inovací udělaly i jeden z marketingových taháků. Mazda šetří například tím, že místo svařování dílů kombinuje svar s lepením. Díky tomu je potřeba méně materiálu, pevnost zůstává.  Zákazníci požadují kvůli drahé ropě čím dál úspornější vozy. Navíc Evropská komise požaduje od automobilek snižování emisí oxidu uhličitého, k čemuž pomáhá právě nižší váha vozidel.