Titulní obrázek

Volkswagen vyhrálo arbitráž nad českým státním podnikem Prisko

Publikováno: 21.září 2012

Hořké časy nyní zažívá státní firma Prisko. Ta vypořádává závazky po privatizované Škodě Auto. Již nějakou dobu však řešila spor s koncernem Volkswagen. V mezinárodní arbitráži ale prohrála. Německé automobilce tak bude muset zaplatit cca 300 milionů korun.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Volkswagen ve sporu tvrdil, že ji Česko při privatizaci mladoboleslavské automobilky ochudilo o 500 milionů korun a rakouský soud mu nakonec uznal 287 milionů Kč. "Průběh a výsledek uvedeného soudního sporu je pro mne velkým zklamáním," sdělil ČT náměstek ministra financí Zdeněk Zajíček.

Firma Prisko, kterou vlastní prostřednictvím ministerstva financí stát, si k zastupování ve sporu najala soukromé právníky. Podle mluvčího úřadu Ondřeje Jakoba Prisko prý připravuje odvolání a za svůj neúspěch ponese případné následky. "Ministerstvo financí nyní zvažuje další transformaci společnosti Prisko a jednou z variant je i její likvidace," řekl Jakob.

Rozhodnutí mezinárodní arbitráže musí vykonat české soudy. Peníze by pak stát mohl zaplatit dobrovolně, a nebo může soud státní zdroje zablokovat exekucí.